Zřícenina hradu Kynžvart a pohádková stezka

09.05.2018

Lázně Kynžvart, okres Cheb, Karlovarský kraj
"Hola, hola" v kynžvartských lesích jen tak někdo nezavolá. Znalí pověstí vědí, že by tak mohli probudit krutou stařenu Holle, která v dřívějších dobách trestala každého, kdo předl po čas osudové noci. 

Její duch nadále bloudí v lesích a zjevuje se nečekaně právě těm, kteří na pověsti nevěří a Holle se posmívají. Na pozoru by se měli mít ale rovněž ti, kterým touha po bohatství zatemnila mysl. Takové má ve svém hledáčku král skřítků a může vás proměnit ve zbloudilou duši, jež se už nikdy s nikým nepotká.

Do lesa tedy vstupujte vždy jen s dobrými úmysly, přijímejte přírodu jako dar, o který je třeba se starat a na oplátku si berte do sytosti z nabízeného bohatství, jakým je klid, ticho, příjemné ševelení ptáčků, vůně stromů, rostlin...

Více o místních pověstech vám prozradí tabule na pohádkové stezce, která oživuje cestu ke zřícenině hradu Kynžvart od loňského května a začíná v areálu Léčebných lázní Lázně Kynžvart naproti lázeňskému domu Orlík a končí na hradě.

Z královského hradu, založeného jako strážní bod, střežící zemskou hranici, jsou dnes už jen trosky. Na místě je vybudováno ohniště i posezení, lze tu tedy strávit delší čas, nechat děti proběhnout po lese, stavět zahrádky z přírodnin a odpočinout si.

Na místo se určitě ještě vrátíme za letního počasí, kdy opečeme buřtíky, zazpíváme si za doprovodu kytary nějaké písničky a o půlnoci se zaposloucháme do zvuků lesa, jestli nezaslechneme "oklepávače kamenů". Dodnes není totiž známo, zda už si odpykal svůj trest za svou lakotnou povahu a vysekal všechny granáty na Dyleni.

Už jste se tu byli podívat a s nějakou nadpřirozenou bytostí se setkali? Nebo se vám tu přihodilo něco, o čem se s námi rádi podělíte? Pište do komentářů :). 

Více info o samotném hradě vyzoomujte na fotce v galerii.