Výlet autem do Amsterdamu a parkování

11.07.2018

Amsterdam, Holandsko
Tolik let už jezdíme do Holandska a ještě ani jednou jsme se nevydali do hlavního města, takže pro letošní léto jsme si to dali jako TOP cíl. Kvůli parkování jsme uvažovali o tom, že se tam vydáme vlakem, ale auto má daleko více výhod, jednak ušetříte čas na cestě tam i zpět, máte větší svobodu, pokud byste se rozhodli ještě pro další výlet na cestě, třeba do Utrechtu, kam se vydáme jindy, neřešíte spoje, a když nemáte jízdenky v akci, je to i dražší.

Do centra se nedoporučuje vjíždět autem a jsem ráda, že jsme se ani nepokoušeli hledat v centru parkovací dům, protože doprava je šílená, byli jsme z toho paf jako pozorovatelé a jsem si jistá, že bychom byli vyplašení jako účastníci provozu :). Nastudovali jsme si tedy informace o parkování na doporučovaných, záchytných P+R (park and ride) parkovištích, kde můžete nechat auto celý den bez problémů a do centra se dopravíte rychle a jednoduše MHD.

Jako cíl jsme si zadali parkoviště P+R Zeeburg 1, ve východní okrajové části Amsterdamu, které je nejvýhodnější z hlediska toho, že se přímo u něj nachází parkovací pokladny a zastávka tramvaje se spojem do centra. Už když vjíždíte do Amsterdamu, vidíte na tabulích směrovky s čísly "s 112", "s 114"... nás se týkalo číslo s 114, vedoucí k parkovišti... První zádrhel byl, když už na odbočce k parkovišti hlásilo parkoviště plnou obsazenost. Chvilku jsme čekali u závory, jestli třeba nevyjede auto :). No tak v době, kdy jsme dorazili, tedy kolem 12 hodiny, to byla od nás taková trochu naivita :). Zas takový problém to ale nebyl, protože hned přes silnici je P+R Zeeburg 2, kde bylo poloprázdno.

Dojedete klasicky k závoře a stiskem tlačítka si vyžádáte parkovací lístek, najdete vhodný flek a vyrazíte k parkovací pokladně. Ta se nachází u toho prvního parkoviště, tady ji nehledejte, zkrátka uděláte pár kroků navíc :).

Tak a teď jak tedy dál.

1. Vyberte vyhovující jazyk pro komunikaci.

2. Vezměte parkovací lístek a čárovým kódem vzhůru jej vložte dovnitř.

3. Vyberte počet osob, pro které chcete zpáteční MHD jízdenku.

4. Budete vyzváni k zaplacení bankovní kartou.

5. Jízdenky vám vypadnou z okýnka označeného "GVB Tickets" (GVB = společnost provozující MHD v Amsterdamu), pak vyjede zpět parkovací karta.

My jsme vybrali počet osob 2, cena za jízdenky vyšla na 5 Euro, přiložili jsme kartu k bezkontaktu... píše, že to čte kartu (read card), následně zpracovává (in processing), hotovo (done) a vypadnou vám MHD lístky. Jen dodám, že s jednou kartou (Mastercard) jsme měli problém, ale netušíme, proč ji to nebralo... Platili jsme Visou. Jinde ale ta Mastercard byla v pohodě...

Do centra vás doveze tramvaj A číslo 26 směr Centraal Station (Centrální nádraží), zastávka ne u parkoviště, ale ta naproti přes koleje. Jezdí každou chviličku a asi jako v každém MHD je v něm hlava na hlavě. MHD lístky jsou čipové, takže označení neprobíhá vkládáním někam dovnitř, ale jen přiložením k zařízení, které načtení ohlásí pípnutím. Pípáte při nástupu i výstupu! Pozor, je to podmínka pro uplatnění slevy za parkování. Pojedete čtyři zastávky, které se vám ukazují i na monitoru v tramvaji. Deset minut cesty a už vidíte monstrózní budovu Centraal Station.

Co vám ještě může pomoci, je informace, že zpátky nastupujete na stejném místě, pak už jen předem a při výstupu se mačká zelené tlačítko k otevření závor před dveřmi a samozřejmě se opět pípá při nástupu a při výstupu. Tramvaj je označena konečnou zastávkou IJburg, vy vystoupíte samozřejmě u parkoviště:).

Jak zaplatit parkovné

1. Jdete znovu k parkovací pokladně, opět volíte vhodný jazyk

2. Vložíte parkovací kartu, naskenujete jednu z jízdenek

3. Objeví se vám cena za parkování

4. Zaplatíte kartou

5. Vezmete zpět parkovací lístek

Platili jsme 1 Euro, dohromady nás to vyšlo tedy na 3 Eura/osoba. Parádní. Bez naskenování použitých lístků MHD by zde celodenní parkování stálo 16 Euro. Kdo se chystáte... přejeme příjemný zážitek.