Údolí mlýnků v Jáchymově 

08.01.2019

Karlovarský kraj, Jáchymov 
Tip na výlet pro rodiny s malými i staršími dětmi, páry, aktivní seniory 

Vánoce na blátě. Zase. A tak jsme si za tou pravou zimní pohádkou, o prvním svátečním dni, museli vyrazit trochu výše, do Jáchymova. V klidném zákoutí jáchymovských lesů se nachází kouzelné místečko, ke kterému se pojí hned několik pověstí. Nám je asi nejbližší ta o mileneckých párech, které na horský potůček umisťují vlastnoručně vyrobené mlýnky, aby jim to stále klapalo.

Do Údolí mlýnků jsme se vydali od sportovního areálu, patřícímu k největšímu a také nejkrásnějšímu lázeňskému hotelu Radium Palace, odkud jsme pokračovali dále kolem bývalé lesní kavárny až na malé rozcestí s informačními cedulemi k naučným stezkám, z nichž nás ale ani jedna nenasměrovala přímo do Údolí mlýnků. Vzali jsme to instinktivně širší, mírně zvlněnou cestičkou vpravo a už za několik metrů slyšeli cinkot, naznačující, že jdeme správně.

Zanedlouho už jsme se dívali na mlýnek, který vede kroky mileneckých párů, rodin s dětmi a zvědavců k lávce, odkud můžete zhlédnout záplavu více než 60 dalších unikátních mlýnků, zdobících šumící potůček.

Vystoupali jsme až nahoru k prvnímu a cestou dolů opravovali mlýnky, které neklapaly z různých důvodů. Přívodní trubky měly zanesené listím nebo hnuté tak, že voda netekla správným směrem či na správné místo. Některým už bohužel pomoci nebylo, ale líbilo se nám to natolik, že zvažujeme umístění našeho, ještě však nevyrobeného, a to v květnu, při tradiční akci Otevírání mlýnků.

Z Údolí mlýnků jsme si to namířili pěkně do vršku až na širokou cestu, turistickou zelenou a udělali se ještě příjemnou okružní procházku. Pro jistotu přibalené čelovky nakonec nebyly potřeba, ovšem na bramborový salát s řízkem došlo. A že tedy chutnal na čerstvém vzduchu:)