Ruiny kostela svatého Mikuláše na třídomském rozcestí

24.03.2018

Hrušková, okres Sokolov, Karlovarský kraj
Ačkoliv patří toto nádherné místo údajně k nejpopulárnějším v Slavkovském lese, osobně jsem jej navštívila teprve loni v zimě, spolu s Péťou, po několika dnech vydatného sněžení, s termoskou s čajem a kapkou rumu.

Namířili jsme si to ze Slavkova směrem na Třídomí, a tam už mě Péťa vedl pro mne neznámou cestou. Miluji procházky, zvláště takové, které vedou na místa ještě nepoznaná, ale je pravda, že brodění se sněhem bez jediné ušlapané pěšinky, bylo náročnější a chvílemi jsem asi proklínala i celej svět :). Co svět! Mojí drahou polovičku!

Navíc nás v ten den tlačil trochu čas, děti, líné vyšlápnout, jsme nechali doma a čekali každou chvíli telefonát, kde že jsme... a že jsme od domova byli celkem daleko... asi šest kiláčků pěšmo.

Nevěděla jsem, kam jdeme, co uvidím a opakující se věta "Už tam budeme" mi začala trochu lézt na nervy. Ale pak se na konci cesty začaly rýsovat obrysy něčeho úchvatného a jakmile jsme byli u něj, kostela sv. Mikuláše, tedy jeho trosek, s nadšením jsem tahala foťáček, únava z cesty byla ta tam, oči mi zářily, jak dětem při pohledu na vánoční nadílku, a semknuté rty vystřídal úsměv.

Kostel, postaven v období rané gotiky, se nachází nad křižovatkou uprostřed hlubokých třídomských lesů. Dodnes není zodpovězena otázka, proč byl kostel na místě vybudován, jelikož nebyl přidružen k žádné osadě, ni obci a ty nejbližší měly kostel vlastní. A tak se povídá, že místo s mnoha ukrytými poklady, sloužilo pocestným jako zázemí pro odpočinek na cestě, ovšem ani s touto verzí nejsou historici zcela spokojeni.

Pro nás může být křižovatka místem pro příjemné setkání v přírodě, s posezením, ohništěm a dostatečným prostranstvím pro rozlet našich ratolestí. Nejkratší cestou se sem dostanete z Hruškové, kde na jejím konci necháte stát auto a pak už vyšlápnete mírný kopeček. Výživněji pak ze Slavkova, jak jsme šli my a trasou ze Sokolova.

Místo má své kouzlo v jakémkoliv období. Znovu jsme se na něj vydali spolu s Patíkem v první, jarem provoněné, dny a byli opět uchváceni magickou atmosférou.

Bližší informace se dočtete ZDE