Přírodní lanové centrum svatý Linhart a obory

20.05.2018

Svatý Linhart, okres Karlovy Vary, Karlovarský kraj 
Když nikam daleko, ale s dostatečným vyžitím, tak třeba na svatý Linhart. Naposledy jsme tam vyrazili před týdnem a měli tak trochu štěstí v neštěstí. Hledat místo k zaparkování je celkem umění, na vyhrazené parkoviště je lepší raději ani nevjíždět, málokdy se tam místečko najde a když ne, už se to za vámi štosuje a vyjet je peklo. Vezměte to rovnou podél lanového centra, kde stojí tedy auta z obou stran (sklopte si zrcátka), ale ještě se nám nestalo, že by tam vhodný flek nebyl.

Na davy lidí si moc nepotrpíme, takže jsme zprvu trochu zalitovali, že jsme sem vyrazili, to už ale nebyla cesta zpět, kluci se hašteřili, komu to na okruhu půjde lépe, tak nezbylo nic jiného než zůstat a dopřát jim slibovanou zábavu. Záhy jsme ale zjistili, proč je na Linhartu tolik lidí a z nešťastně vybraného dne, byl záhy příjemný zážitkový den, spojený se sportem, kulturou a pobytem v přírodě.

Koncert tu měla karlovarská ZUŠ a hráli skutečně úžasně, pěvecké výkony mladých zpěvaček byly uchvacující, hudba se linula Linhartem a příjemně nám zpestřila čas strávený v centru.

Lanové centrum svatý Linhart 

Celý areál se skládá ze čtyř vysoce kvalitních lezeckých okruhů, které sahají od země až téměř po koruny stromů do 16metrové výšky.

  • Dětský lanáček - pro děti od 3 let, které ještě nemohou na dětský okruh je tu připravené oplocené hřiště.
  • Dětský okruh - čítá 15 překážek v průměrné výšce 4 m, je určen oficiálně dětem od 6 let do 130 kg, ale dostanete informaci, že na okruh mohou už děti od pěti let, doba lezení cca 20 minut, průběžné jištění (saferoller). Cena za okruh je 70 Kč a už neplatí, že jde-li dítě vícekrát, stojí okruh 50 Kč, jak je ještě někde uvedeno na webu. Tato výhoda pro letošní rok neplatí.
  • Střední okruh - 20 překážek, od 8 let do 10 let s doprovodem a 140 cm, cca 40 min
  • Vysoký okruh - 23 překážek od 10 do 12 let s doprovodem a 150 cm, výška až 14 metrů, cca 1 hodina
  • Nízké lanové překážky - od 10 let, obratnostní překážky, jen pro skupiny
  • Top rope překážky - slaňování, skoky do prázdna, akrobatické překážky ve výšce a podobné zběsilosti

Zřícenina kostela sv. Linharta a kaplička

Z centra domů neutíkejte, okolí nabízí spoustu zajímavostí, které by neměly uniknout vaší pozornosti. Vydáte-li se směrem k oborám, objevíte po pravé straně zříceninu románského kostela sv. Linharta, který tu byl postaven v roce 1246. Kousíček od trosek kostela stojí kaplička zasvěcená sv. Linhartovi, poustevníkovi, který sem přišel z Itálie coby kajícný hříšník. Svou sobeckostí zanivil smrt nevinné dívky, a aby odčinil své hříchy, do konce svého života léčil termální vodou a bylinami nemocné lidi a zvířata.

Obora s jeleny, divokými prasaty a daňky

Půjdete-li po cestě dál, potěší vás několik obor, kde můžete spatřit jelena siky Dybowského, divoká prasata, daňky a další zvířectvo. Obory se rozkládají na ploše 67 hektarů a kromě klasické pozorovatelny nabízí soustavu můstků, pozorovacích lávek, ale i naučných okruhů, vybavených zajímavými informačními tabulemi. Celý areál a okolní lesy jsou velmi příznivé i pro cyklisty, takže lze spojit lanové centrum s cyklovýletem a třeba si dát zátěžově do vršku rozhlednu Dianu, cca 6 km daleko.