Naučná stezka Povydří a Turnerova chata

11.06.2018

Šumava, Srní
Tip na výlet pro rodiny s malými i staršími dětmi, páry, aktivní seniory

"Tam jsem byl na škole v přírodě..." Turnerova chata je zkrátka zaryta v paměti nejednoho z nás jako místo, kam se za odpočinkem vydalo nespočet tříd z Karlovarska a prožilo tam jedny z nejkrásnějších dní povinné školní docházky.

Vydali jsme se k ní po Naučné stezce Povydří, která prochází romantickým údolím řeky Vydry v národním parku Šumava a vytváří zde divoké balvanité koryto, ze kterého byly nadšeny nejvíce děti. 

Poskakovaly po balvanech, osvěžovaly se vodou, dělaly si nápaditá selfíčka a my jsme jen s úžasem sledovali jejich bezmezné nadšení, které střídaly vypruzené ksichty, když jsme se chtěli posunout o kus blíže k našemu cíli - Turnerově chatě.

Navštívili jsme už mnohá místa a můžeme jen souhlasit s tvrzením, že Povydří je jedna z nejkrásnějších oblastí Šumavy, kterou jsme viděli. 

Stezka je zajímavá i v tom, jak dávkuje svoje krásy, kdy vaše kroky doprovází z počátku relativně klidný říční tok s menšími kameny, postupně sílí až se před vámi rozprostře divoce hučící kaňon, kde si voda hledá cestičku mezi velkým množstvích žulových balvanů a vy se na nich můžete pohodlně usadit a být přímou součástí úžasného přírodního dění. Výjimkou nejsou ani malé vodopády a peřeje... Zkrátka objevíte místo, kde načerpáte sílu, odpočinete si, místo, kam bez váhání vyrazíte znovu a pořád nebudete dostatečně syti jeho kouzlem.

Zhruba v polovině trasy se nachází náš cíl, Turnerova chata, kde se můžete jak občerstvit, tak si nakoupit i suvenýry. My jsme samozřejmě krom nanuků museli investovat opět do turistických vizitek a mince :). Paní obsluhující u suvenýrů je z našeho kraje, a tak jsme ji svou návštěvou vtiskli úsměv na rty, když si trochu zavzpomínala na život u nás v Karlovarském kraji, kam by se však vracela už jen velmi ztěžka a není se čemu divit... Šumava je prostě místo přívětivé, půvabné a nezapomenutelné.

K Turnerově chatě je to 3,5 km... Odtamtud jsme se tedy vraceli zpět k autu a pak i domů... Příjemně unavení a plni zážitků jsme spokojeně ulehli do pelíšků a už teď se těšíme na další úžasná místa.