Nacistická továrna a zajatecký tábor Sauersack v Krušných horách

22.04.2018

Přebuz, okres Sokolov, Karlovarský kraj
Televizní reportáž o mystickém místě zasazeném hluboko v krušnohorském lese nám doslova prosvištěla okolo uší a obrazově zanechala uchvacující letecký záběr na monstrózní betonový kolos a "oko" uprostřed horské přírody

Nic se neděje jen tak, a proto jsme upoutávku na technickou památku, odrážející smutnou historii II. světové války, pochopili jako výzvu a k místu se, spolu s kluky, Patíkem (5) a Kubíčkem (8), vydali.

K našemu překvapení si oblast pro sobotní odpoledne vybralo nespočet turistů, cyklistů a motorkářů, se kterými jsme se takřka mlčky procházeli ruinami továrny a se zatajeným dechem pořizovali snímky hlavní budovy i přidružených staveb, jakými jsou například bývalý potravinový bunkr, dílny a další objekty. Počasí mimořádně přálo a oblast, jindy temnou a pochmurnou, prosvítily sluneční paprsky a byly malým pohlazením pro každého, koho na místě zaplavily pocity úzkosti, smutku i strachu. 

Místo opředené tajemstvím

Popustíte-li uzdu své fantazii a představíte-li si, že se tu prováděly pokusy na lidech nebo se hluboko pod zemí v tajných dílnách vyráběly součástky pro německé rakety V1 a V2, jak se můžete leckde dočíst, nepochybně vám, při pohledu na některé detaily, především pak zajateckého tábora, o kousek dále přes cestu, ztuhne krev v žilách. Ovšem podle dostupných zdrojů se jedná o holé nesmysly a toto železobetonové monstrum je spjato s čistě cínovým hornictvím, jehož počátky se datují v 16. století. To však nemění nic na tom, že je místo prosycené násilím a odrazem těžké dřiny v nelidských podmínkách.

Cínová ruda vhodná pro výrobu zbraní

Abyste se na místo dívali těma správnýma očima, zabrousíme maličko do historie. Výroba zbraní v době II. světové války byla úzce spjata s potřebou cínu, a právě to byl nejspíš hlavní důvod, proč nacistický vůdce Adolf Hitler pověřil své inženýry, aby našli zdroje cínových rud, nejlépe na německém nebo zabraném území. 

Vhodnou lokalitou se tak stala obec Sauersack, jež byla krátce po roce 1947 přeměněna na název Rolava, podle stejnojmenné protékající říčky, ovšem o pár let později byla začleněním do pohraničního pásma odsouzena k likvidaci. Dnes je pod názvem Rolava uvedena nadmořská výška 925 metrů. Zaniklý svět sudetských Němců připomínají zarostlé základy a zbytky obvodových zdí bývalých obydlí, a podél rolavského potůčku zachovalé čtyři domy, sloužící pravděpodobně k rekreačním účelům.

Samotný skelet závodu se tyčí až do výšky pětipatrové budovy, k vidění jsou násypky plné cínové rudy, kruhový bazén bývalého zahušťovače kalů, zbytky potravinového bunkru, dílen a dalších objektů. 

V továrně, jejíž provoz zahájili Němci v roce 1943, pracovaly stovky lidí včetně francouzských a ruských válečných zajatců. Surovinu dodávaly dvě šachty, z nichž jedna, dosahující hloubky 62 metrů, byla přímo v areálu a druhá, dosahující hloubky 175 metrů, o jeden kilometr dále.

Po válce se již provoz závodu znovu neobnovil a komplex byl národním podnikem Rudné doly Příbram zatopen či zasypán a strojní zařízení bylo demontováno.

TIP: Jak vypadá šachta číslo II. dnes se můžete podívat ve videu

Zajatecký tábor

Souběžně s výstavbou továrny začal kousek od ní vyrůstat zajatecký tábor. Zbudované ubikace sloužily zprvu jako kanceláře a ubytovny pro pracující dělníky, postupem času začaly být zaplňovány francouzskými a ruskými válečnými zajatci. Na rozcestníku s názvem "Bývalá obec Rolava" je postaven pomník několika ruským zajatcům, kteří byli při pokusu o útěk zastřeleni.

Technická památka je zájemcům volně přístupná

V minulosti přísně střežený areál je dnes volně přístupný, je však třeba dbát zvýšené opatrnosti, dávat si pozor na četné díry, včetně propadlých stropů podzemních prostor, trčící dráty z železobetonu apod.

Jak se sem dostat?

Na úseku silnice, spojující obce Přebuz a Jelení, objevíte po levé straně ruiny bývalých cínových dolů a zpracovatelských závodů. Od nezpevněné plochy, sloužící jako parkoviště, ho dělí pouze závora Lesů ČR. Za ní již vede cesta lemovaná pozůstatky cínového závodu.

Dalším tipem na památku v okolí je bývalý cínový důl Otto na Přebuzi...

Jak se továrna líbila našim youtuberkám a co na místě natočily se mrkněte ZDE