Lesopark u Pramenů, Křížky a Dlouhá stoka

05.05.2018

Prameny, okres Cheb, Karlovarský kraj
Nemáme baráček, zahrádku, chatu ani chaloupku, žádné místo, kde prosedět odpoledne s občerstvením, nechat děti hrát, mít je přitom na očích a dopřát si trochu odpočinku. 

Vůbec nám to ale nevadí, protože míst k relaxaci je v okolí nespočet a proválený den na lehátku by nás asi neuspokojil. A tak jsme se rozhodli vyrazit na jedno z nich, dopřát klukům zábavu, nám krátký relax a pak se pokochat krásami v bezprostředním okolí. 

Slunečné počasí bylo příslibem hezkých záběrů, na to se totiž těším vždycky nejvíc, a tak jsme pobalili sváču, hry a vyrazili.

Giselin a Rudolfův pramen

Lesopark u Pramenů je oním místečkem, kde můžete s dětmi strávit odpoledne, odpočívat na lavičce nebo na lehátku, vnímat vůni lesa, poslouchat šumící potůček a takovým příjemným bonusem je i možnost okoštovat výtečný Rudolfův pramen, Gisela nenabídne ani kapku, ale nebudeme ji to nějak vyčítat, Rudolf je stejně chutnější.

Zvláštní, ale byli jsme tam sami a během té doby do lesoparku zavítalo napít se jen pár cyklistů a skupinka turistů, kteří si naplnili lahve pramenem a vyrazili zase dál.

Posezení, hry a relax uprostřed lesíka

Klukům jsme připravili svačinku, nakrájené jablíčko, nějakou tu sůšu a nechali je kopat. My jsme si dopřáli lehárko na sluníčku a užívali si chvilku klidu. Přikládám fotku hlavně pro mé kolegyně, které si myslí, že snad nikdy neodpočívám :).

Netrvalo ani moc dlouho a šli jsme lovit kopačák z potůčku :), pak už ale kluky zabavili dalšími hry, které jsme měli v zásobě a bavili tedy i nás. Určitě doporučujeme petanque, u kterého se dá vydržet poměrně dlouho a druhou jsme měli házenou, tu, jak chytáte tenisák na terčík se sucháčem připevněný na dlani.

Malinko jsme se zhýčkali zakoupením varné konvice do auta, takže došlo i na kávičku a po ní už honem fotit na Křížky.

Národní přírodní památka Křížky

Křížky najdete u obce Prameny na nezalesněném, skalnatém vrcholku uprostřed pole. Z místa se vám naskytne úžasný výhled do okolí, okouzlí vás místní vegetace, která je také důvodem, proč je místo chráněné. Především v letním období jsou k vidění vzácné druhy rostlin, a to především rožce kuřičkolistého a sleziníku nepravého na podloží mnichovského hadce a to vůbec největšího v České republice.

Dlouhá stoka s rybníky Kladským a Novým

Když už na místě budete, tak o kus dále u silnice najdete informační tabuli k Dlouhé stoce, naší technicko-kulturní památce, obdivuhodnému vodnímu dílu našich předků. Umělý vodní kanál odtéká z Kladského rybníka v nadmořské výšce 810 m a pokračuje dále přibližně ve směru od západu k východu. 

Vzhledem k tomu, že její počátek a konec vás provede zajímavými místy - Krásno - Krásenská rozhledna - Nová ves - Křížky - louka pod Křížky - možná by stálo za to zvážit to jako zajímavou turistickou trasu, čítající okolo 24 km.